Charakterystyka zawodu:
Kominiarz – symbol cyfrowy 713303
Branża BUDOWLANA (BUD), nazwa kwalifikacji : BUD.05. Wykonywanie robót kominiarskich
Typ szkoły: trzyletnia branżowa szkoła I stopnia
Informacje o zawodzie:
Kominiarz jest zawodem niezbędnym w budownictwie oraz jest zawodem rozwojowym, ponieważ obejmuje elementy związane z użytkowaniem budynków mieszkalnych i przemysłowych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa użytkowników. Do głównych zadań kominiarza zalicza się czyszczenie przewodów kominowych (dymowych i spalinowych) i wentylacyjnych, czopuchów, trzonów kuchennych i pieców domowych, kominków, pieców rzemieślniczych i przemysłowych, kotłów oraz kominów fabrycznych. Do zadań kominiarza należy również prowadzenie badań przewodów kominowych, wentylacyjnych, podejmowanie decyzji dotyczących ich dalszej eksploatacji oraz zakresu napraw, a także sporządzanie dokumentacji z przeprowadzonej kontroli technicznej i inwentaryzacji przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie kominiarz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji BUD.05. Wykonywanie robót kominiarskich:
wykonywania czynności związanych z konserwacją przewodów kominowych;
wykonywania okresowej kontroli przewodów kominowych;
sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych oraz podłączenia urządzeń grzewczych i wentylacyjnych do przewodów kominowych;
sporządzania opinii o stanie technicznym przewodów kominowych.
Kominiarz wykonuje swoje zadania zawodowe zarówno w małych firmach, zatrudniających niewielkie zespoły pracownicze, jak i dużych spółdzielniach usługowych. Może być zatrudniony w zakładach usługowych i wykonywać zadania zawodowe zarówno w obiektach przemysłowych, rzemieślniczych, jak i budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych (blokach mieszkalnych). W małych firmach usługowych kominiarz na ogół pracuje samodzielnie lub w zespole, najczęściej dwuosobowym. W dużych obiektach praca kominiarza może być wykonywana w zespołach kilkuosobowych, najczęściej pod kierownictwem brygadzisty lub kierownika, który przydziela zadania, jest odpowiedzialny za organizację pracy oraz sprawdza prawidłowość wykonywanych prac. Kominiarz może prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.
Możliwości dalszego kształcenia w systemie formalnym dla absolwentów szkoły branżowej I stopnia:
W dalszym procesie kształcenia uczeń może uzupełnić wykształcenie ogólne do poziomu średniego.