Charakterystyka zawodu:
Dekarz– symbol cyfrowy 712101
Branża BUDOWLANA (BUD), nazwa kwalifikacji : BUD.03. Wykonywanie robót dekarsko-blacharskich
Typ szkoły: trzyletnia branżowa szkoła I stopnia
Informacje o zawodzie:
Dekarz to zawód budowlany trudniący się kryciem, naprawą, modernizacją i konserwacją wszystkich rodzajów dachów. Dekarz montuje i naprawia dachy płaskie i pochyłe różnymi pokryciami dachowymi. Do jego zadań należy montaż okien dachowych z akcesoriami, świetlików i wyłazów dachowych oraz urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej montowanych na dachu. Dekarz planuje zagospodarowanie terenu pod budowę, dobiera i stosuje środki ochrony bezpośredniej i zabezpieczenia do pracy na wysokości, zabezpiecza siebie i pracowników przed działaniem warunków atmosferycznych. Przygotowuje narzędzia i maszyny, dobiera techniki montażu i obróbek. Dekarz przygotowuje dach do prac dekarskich, montuje na dachu wszelkiego rodzaju obróbki dekarskie i blacharskie oraz systemy odprowadzania wody. Część prac przygotowawczych może wykonywać w warsztacie.
Montuje i naprawia rynny, kosze zlewowe i rury spustowe. Dekarz używa wielu podstawowych ale i specjalistycznych narzędzi dekarskich do montażu
i obróbki materiałów pokryciowych, przygotowywania i montażu obróbek dekarskich i blacharskich, montażu systemów odwodnień dachu, transportu materiałów budowlanych na dach. Wykonuje obróbkę ręczną i maszynową, łączy wszelkiego rodzaju materiały budowlane po przez skręcanie, klejenie, nitowanie, wyginanie, lutowanie, falcowanie, murowanie. Dekarz czyta, analizuje, wykonuje obliczenia, stosuje instrukcje i wykonuje pomiary a na podstawie dokumentacji projektowej, tworzy szkice odręczne i kosztorysy. Dekarz dobiera techniki montażu napraw i konserwacji pokryć dachowych oraz wykonuje je. Ocenia jakość wykonywanych prac, weryfikuje wady oraz uszkodzenia i zabezpiecza przed korozją.
W związku z wykonywanymi zadaniami zawodowymi dekarz powinien mieć zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Praca dekarza wykonywana jest w znacznej części na wysokości przez co jest uznawana za pracę warunkach niebezpiecznych, narażony jest na działanie warunków atmosferycznych.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie dekarz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji BUD.03. Wykonywanie robót dekarsko-blacharskich:
wykonywania pokryć dachowych, obróbek dekarskich i blacharskich oraz odwodnień połaci dachowych;
wykonywania montażu okien dachowych, wyłazów, świetlików i urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej;
wykonywania naprawy i rozbiórki pokryć dachowych, obróbek dekarskich i blacharskich, termoizolacji dachów i odwodnień połaci dachowych.
Możliwości dalszego kształcenia w systemie formalnym dla absolwentów szkoły branżowej I stopnia:
W dalszym procesie kształcenia uczeń może uzupełnić wykształcenie ogólne do poziomu średniego.